5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2287
Sony K75XR70PU 75" QLED 4K Mini LED Smart TV + HTA3000CEK Sound Bar, 4K Ultra HD, Black, C Rated
£2,363.50
Save £164.50
Separate Price: £2,528
Service that goes further
K75XR70PU BRAVIA 7
75" QLED 4K Mini LED Smart TV
- C
- Screen (Inches/Type) - 75" 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Android
- Sound Quality - Acoustic Multi-Audio delivers dramatic sound straight from the screen
- TV & Soundbar
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 1111 x 1891 x 474
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K75XR70PU BRAVIA 7
75" QLED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, C Rated
| Type | 75" QLED 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K75XR70PU BRAVIA 7 |
| Components | K75XR70PU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2287 |
| EAN: | 4548736159822 |
| Sound Quality - Acoustic Multi-Audio delivers dramatic sound straight from the screen - just like at the cinema! Voice Zoom 3 enhances dialogue and 3D Surround Upscaling gives everything the surround sound treatment | |
| TV & Soundbar - Turn your home into a BRAVIA Theatre! Sony soundbars work seamlessly with BRAVIA TVs. With 360 Spatial Sound Mapping(1) create phantom speakers around you in a cinematic layout; Acoustic Center Sync(2) delivers immersive audio-visual alignment | |
| Design - Our One Slate, Seamless Edge TV design will blend with any interior and the 4-way stand provides ultimate flexibility. Our new Eco Remote(2) is rechargeable and backlit for cosy movie nights | |
| UX - Over 10,000 apps and games are available on this Google TV(1), along with Voice Search(2), Apple AirPlay 2(4), and Chromecast built-in(5) |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Motion interpolation technology | XR Motion Clarity |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL I, SECAM B/G, SECAM D/K |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | Android 12 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Disney+, Freeview Play, Google TV, Hulu, Hulu+, ITV Hub, NOW TV, Netflix, Vimeo, YouTube, Youtube TV |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BBC Sports, BT Sport |
| Number of speakers | 5 |
| RMS rated power | 60 W |
| Sound modes | Cinema, Dialog, Dolby Audio, Movie, Music, Sports, Standard, Surround, Theater |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 395 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 135 kWh |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1891 mm |
| Depth (with stand) | 474 mm |
| Height (with stand) | 1111 mm |
| Weight (with stand) | 50.7 kg |
| Width (without stand) | 1891 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Height (without stand) | 1087 mm |
| Weight (without stand) | 48.6 kg |
| Package width | 2006 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 1233 mm |
| Package weight | 63 kg |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RMF-TX920U |
| Smart Remote included | Yes |
| Manual languages | English |
| Country of origin | Slovakia |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | K75XR70PU, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2287 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.