5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2920
Sony K55XR8M25BP.UKA 55" OLED Smart Television + HTA8000.CEK BRAVIA Theatre Bar 8
£2,198.50
Spread the cost:
£183.21 for 12 months at 0.0% APR***
Save £399.50
Separate Price: £2,598
Service that goes further
K55XR8M25BP.UKA BRAVIA 8 II
55" OLED Smart Television
- F
- Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Intelligent processing upscales ordinary stereo sound to extraordinary 3D surround
- Over 10.000 apps and games, straight to your TV
- Product Dimensions With Stand (HxWxD)(mm) - 1224 x 722 x 275
- Warranty - 5 years parts and labour
HTA8000
BRAVIA Theatre Bar 8
- Audio Power Output (watts) - 495
- Number of Speakers - 11
- BRAVIA Theatre Bar 8 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you
- Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 1100 x 113
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K55XR8M25BP.UKA BRAVIA 8 II
55" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
| Type | 55" OLED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K55XR8M25BP.UKA BRAVIA 8 II |
| Components | K55XR8M25BP.UKA, HTA8000.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2920 |
| EAN: | 4548736170353 |
| Display diagonal | 139.7 cm (55) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1390 mm |
| Tuner type | Digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | 12 |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Black |
| On/off switch | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | 3GPP, ASF, AV1, AVC, AVI, AVS, HEVC, MKV, MOV, MPEG1, MPEG2, MPEG2-PS, MPEG2-TS, MPEG4, VP8, VP9, WMA, WMV, XAVC, XAVC S |
| Audio formats supported | AAC, AC4, OGG |
| Image formats supported | JPEG |
| Video compression formats | AV1, OGG, VP9, WEBM |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI version | 1.1 |
| Voice control | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Package type | Box |
Sony HTA8000
BRAVIA Theatre Bar 8, Black
| Type | BRAVIA Theatre Bar 8 |
| Brand | Sony |
| Model | HTA8000.CEK |
| Components | K55XR8M25BP.UKA, HTA8000.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2920 |
| EAN: | 4548736158672 |
| BRAVIA Theatre Bar 8 delivers the ultimate surround sound experience, as our 360 Spatial Sound Mapping creates phantom speakers all around you. Dolby Atmos / DTS:X bring authentic cinema sound home | |
| Best with BRAVIA, slide this soundbar underneath your BRAVIA TV and unlock exclusive features! Acoustic Centre Sync turns your TV into the centre speaker, Voice Zoom 3 enhances dialogue, and more | |
| A powerful acoustic design, our unique X-Balanced Speaker Units are shaped to increase sound pressure for deep, punchy bass, and reduce driver excursion for less distortion and greater vocal clarity | |
| Ready to go straight out of the box, simply plug it in, connect to your TV (HDMI eARC cable included), and power ON! Use the Sony / BRAVIA Connect app to take control from your smartphone | |
| Not just for movies, hear music how the artists intended. High-Resolution Audio delivers superior quality, 360 Reality Audio is our immersive music experience, and DSEE Extreme upscales every track | |
| BRAVIA Theatre Bar 8 supports the latest gaming formats, including Variable Refresh Rate (VRR) and Auto Low Latency Mode (ALLM) in HDMI 2.1, as well as 8K and 4K120 Passthrough |
| Audio output channels | 11.0 channels |
| RMS rated power | 495 W |
| Audio decoders | DTS, DTS 96/24, DTS-ES, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Dual Mono, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 495 W |
| Number of speakers | 11 |
| Number of tweeter drivers | 5 |
| Number of woofer drivers | 4 |
| Number of full-range drivers | 2 |
| Tweeter diameter | 22 mm |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Audio formats supported | LPCM |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Network streaming services supported | Spotify |
| Consumer Electronics Control (CEC) | BRAVIA Sync |
| Night mode | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Auto volume leveller | Yes |
| LED indicators | Status |
| Number of amplifier channels | 11 channels |
| S-master digital amplifier | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 64 mm |
| Soundbar weight | 4.7 kg |
| Cord length | 1500 m |
| Package width | 1204 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 137 mm |
| Wall mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Vision™ |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.