5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2973
Sony K65XR8AU 65" OLED Smart Television + HTB600.CEK Sound Bar
£1,498.50
Spread the cost:
£124.88 for 12 months at 0.0% APR***
Save £199.50
Separate Price: £1,698
Service that goes further
K65XR8AU BRAVIA 8A
65" OLED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated
- SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 855 x 1442 x 248
- Warranty - 5 years parts and labour
HTB600.CEK
Sound Bar
- 3.1.2ch surround sound experience
- Number of Speakers - 13
- Up-firing speakers for overhead audio
- Powerful wireless subwoofer and centre speaker for clear dialogue
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 950 x 110
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR8AU BRAVIA 8A
65" OLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 65" OLED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR8AU BRAVIA 8A |
| Components | K65XR8AU, HTB600.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2973 |
| EAN: | 4548736174894 |
| BRING CINEMA HOME: Studio Calibrated | |
| SLIM AND CHIC DESIGN : Harmonic Presence / Slim One Slate | |
| PURE BLACKS FOR REMARKABLE CONTRAST : XR OLED Contrast Booster | |
| SOUND FROM THE SCREEN: Acoustic Surface Audio+ | |
| EVERYTHING YOU STREAM, ALL ON ONE SCREEN: Google TV | |
| BEAUTIFUL PICTURE, LESS ENERGY: Eco Dashboard 2 | |
| LEVEL UP YOUR GAMING: Perfect for PlayStation 5 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL BG, SECAM D/K |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | BBC iPlayer, BRAVIA CORE, Disney+, Netflix, YouTube |
| Music apps | YouTube Music |
| Number of speakers | 5 |
| RMS rated power | 50 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X |
| Sound modes | Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVDTP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Contrast Booster |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Child lock | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (typical) | 460 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sony technologies (AV/TV) | Acoustic Centre Sync, Acoustic Surface Audio+, Android TV, Apple AirPlay 2, BRAVIA CORE™ Calibrated Mode, BRAVIA Core, Black equalizer, Chromecast Built-in, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, Eco Dashboard, Gaming menu, Google Assistant, Google TV, Multi-View, X-Balanced Speaker, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1442 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 855 mm |
| Weight (with stand) | 23.2 kg |
| Width (without stand) | 1442 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 829 mm |
| Weight (without stand) | 22.3 kg |
| Stand width | 1244 mm |
| Package width | 1568 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 951 mm |
| Package weight | 31 kg |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
Sony HTB600.CEK
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTB600.CEK |
| Components | K65XR8AU, HTB600.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2973 |
| EAN: | 4548736165335 |
| 3.1.2ch surround sound experience | |
| Up-firing speakers for overhead audio | |
| Powerful wireless subwoofer and centre speaker for clear dialogue |
| Audio output channels | 3.1.2 channels |
| Number of speakers | 13 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wired/Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 950 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 31 kg |
| Subwoofer width | 210 mm |
| Subwoofer depth | 388 mm |
| Subwoofer height | 388 mm |
| Subwoofer weight | 7.7 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 1020 mm |
| Package height | 259 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Package type | Box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.