5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2995
Sony K65XR55B.UKA 65" Mini LED Smart Television + HTA3000CEK Sound Bar
£1,463.50
Spread the cost:
£121.96 for 12 months at 0.0% APR***
Save £164.50
Separate Price: £1,628
Service that goes further
K65XR55BP.UKA BRAVIA 5
65" Mini LED Smart Television
- D
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QD-Mini LED
- Operating System - Android TV
- CINEMATIC CONTRAST
- Sound-From-Screen, Just Like The Cinema
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 862 x 1447 x 58
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR55BP.UKA BRAVIA 5
65" Mini LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, D Rated
| Type | 65" Mini LED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR55BP.UKA BRAVIA 5 |
| Components | K65XR55B.UKA, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2995 |
| EAN: | 4548736167513 |
| Cinematic Contrast | |
| Sound-From-Screen, Just Like The Cinema | |
| Pair With Sony Soundbar To Unlock Exclusive Features | |
| Complete Package For Home Cinema | |
| Easy To Use And Find Content | |
| Beat Your Opponents With The Latest Gaming Features |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QD-Mini LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 120 Hz |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 12 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, BRAVIA CORE, Disney+, Google TV, ITV X, NOW TV, Netflix, Paramount+, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Spotify |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Subtitles function | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| HDMI version | 1.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Voice control | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | D |
| Energy saving mode | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | 2-Way Stand, Acoustic Multi Audio, Android TV, BRAVIA CORE™ Calibrated Mode, BRAVIA Core, Dolby Vision™, Google TV, Voice Zoom 3, X-Balanced Speaker, XR Backlight Master Drive, XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Motion Clarity, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1447 mm |
| Depth (with stand) | 58 mm |
| Height (with stand) | 862 mm |
| Weight (with stand) | 24.9 kg |
| Width (without stand) | 1447 mm |
| Depth (without stand) | 345 mm |
| Height (without stand) | 832 mm |
| Weight (without stand) | 26.3 kg |
| Manual | Yes |
| Package width | 1574 mm |
| Package depth | 167 mm |
| Package height | 1011 mm |
| Package weight | 35 kg |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | K65XR55B.UKA, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK2995 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.