5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK3002
Sony K85S38BP.UKA 85" LED Smart Television + HTA3000CEK Sound Bar
£1,563.50
Save £164.50
Separate Price: £1,728
Service that goes further
K85S38BP.UKA BRAVIA 3
85" LED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 85 4K Bravia 3 LED
- Operating System - Google
- Trilumunos Pro colours
- Google Assistant
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1177 x 1901 x 456
- Warranty - 5 years parts and labour
HT-A3000
Sound Bar
- Audio Power Output (watts) - 250
- Number of Speakers - 3
- Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage
- Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 128 x 950 x 64
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K85S38BP.UKA BRAVIA 3
85" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 85" LED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K85S38BP.UKA BRAVIA 3 |
| Components | K85S38BP.UKA, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK3002 |
| EAN: | 4548736167711 |
| Android TV | |
| Dolby Vision® | |
| Dolby Atmos® | |
| DTS Virtual X™ | |
| Google Play | |
| Google TV | |
| IMAX Enhanced | |
| Perfect for PS5 | |
| Remote Access | |
| Triluminos Pro™ | |
| X-Balanced Speaker |
| Frame Colour | Black |
| Model Year | 2025 |
| TV Weight (kg) | 43.8 |
| TV and Stand Weight (kg) | 58 |
| VESA Size (mm) | 400 x 400 |
| Display Type | HDR |
| Display Technology | Mini LED |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Game Mode | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Standard Refresh Rate (Hz) | 50 |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| Dolby Vision® | Yes |
| Clear Voice | Yes |
| Dolby Atmos® | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Apple Homekit | Yes |
| Operating System | |
| Voice Assist | Yes |
| Google TV | Yes |
| Google Play | Yes |
| BBC iPlayer | Yes |
| Netflix | Yes |
| Amazon Prime | Yes |
| Apple TV | Yes |
| Disney+ | Yes |
| Spotify | Yes |
| HDMI Input | Yes |
| USB Port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Standby Power Consumption (W) | 361 |
| Table Top Stand | Yes |
| Height (mm) | 1177 |
| Width (mm) | 1901 |
| Depth (mm) | 456 |
Sony HT-A3000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA3000_CEK |
| Components | K85S38BP.UKA, HTA3000CEK |
| Also known as: | SONYPACK3002 |
| EAN: | 4548736134379 |
| Stunning 3.1 channel Dolby Atmos soundbar, with Vertical Surround Engine technology, plus X-Balanced speakers bring an incredible sound stage | |
| Sound Field Optimisation technology intelligently measures the layout of your room using built-in microphones, to tune the sound accordingly and give you the best sound experience possible. Add rear speakers for unique 360 Spatial Sound Mapping that delivers the ultimate immersive experience | |
| Acoustic Centre Sync allows your compatible BRAVIA TV to become part of the action, by connecting to the A3000 and making the TV screen the centre speaker | |
| Upgrade with one of two powerful subwoofers to bring you rich bass, clear fidelity and minimal distortion. Plus further enhance the immersiveness and bring 360 Spatial Sound Mapping to your content with our 2 rear wireless speaker sets |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 250 W |
| Number of speakers | 3 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, HE-AAC, M4A, MP3, OGG, SBC, WAV, WMA |
| Volume control | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | China |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| USB port | Yes |
| Digital audio coaxial in | 1 |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 64 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 188 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Package weight | 7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.