5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK3008
Sony K50S38B.UKA 50" LED Smart Television + HTS2000CEK Sound Bar
£698.50
Spread the cost:
£58.21 for 12 months at 0.0% APR***
Save £199.50
Separate Price: £898
Service that goes further
K50S38BP.UKA BRAVIA 3
50" LED Smart Television
- E
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Bravia 3 4K HDR
- Operating System - Google TV
- Google Assistant
- Playstation Remote Play and Gaming Menu
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 714 x 1119 x 267
- Warranty - 5 years parts and labour
HTS2000
Sound Bar
- Powerful Dolby Atmos, cinematic surround in a compact soundbar
- Number of Speakers - 3
- The Built-in dual subwoofer and three X-Balanced front speakers deliver blockbuster audio
- Enjoy 3D dimensional sound from Sonys new up mixer
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 800 x 124
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K50S38BP.UKA BRAVIA 3
50" LED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, E Rated
| Type | 50" LED Smart Television |
| Brand | Sony |
| Model | K50S38BP.UKA BRAVIA 3 |
| Components | K50S38B.UKA, HTS2000CEK |
| Also known as: | SONYPACK3008 |
| EAN: | 4548736168015 |
| Android TV | |
| Dolby Vision® | |
| Dolby Atmos® | |
| DTS Virtual X™ | |
| Google Play | |
| Google TV | |
| Perfect for PS5 | |
| X-Balanced Speaker | |
| XR Triluminos Pro™ |
| Frame Colour | Black |
| Model Year | 2025 |
| TV Weight (kg) | 9.9 |
| TV and Stand Weight (kg) | 14 |
| Display Type | UHD |
| Display Technology | 4K HDR |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Game Mode | Yes |
| Film Mode | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Standard Refresh Rate (Hz) | 60 |
| HDR (High Dynamic Range) | Yes |
| Dolby Vision® | Yes |
| Dolby Atmos® | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Apple Homekit | Yes |
| Voice Assist | Yes |
| Google TV | Yes |
| Netflix | Yes |
| Amazon Prime | Yes |
| Apple TV | Yes |
| Spotify | Yes |
| HDMI Input | Yes |
| USB Port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Standby Power Consumption (W) | 114 |
| Table Top Stand | Yes |
| Vesa Wall Mount Support | Yes |
| Height (mm) | 714 |
| Width (mm) | 1119 |
| Depth (mm) | 267 |
| Height (mm) | 714 |
| Width (mm) | 1119 |
| Depth (mm) | 267 |
Sony HTS2000
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTS2000_CEK |
| Components | K50S38B.UKA, HTS2000CEK |
| Also known as: | SONYPACK3008 |
| EAN: | 4548736143265 |
| Powerful Dolby Atmos, cinematic surround in a compact soundbar | |
| The Built-in dual subwoofer and three X-Balanced front speakers deliver blockbuster audio | |
| Enjoy 3D dimensional sound from Sonys new up mixer | |
| Connect your smartphone, tablet, or laptop and stream your favourite tracks via Bluetooth | |
| Connect the HT-S2000 to your TV via an HDMI cable, plug it in, and the setup is complete |
| Audio output channels | 3.1 channels |
| Audio decoders | DTS, DTS 96/24, DTS Virtual:X, DTS-ES, DTS-HD, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Dual Mono, Dolby Surround, Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Number of speakers | 3 |
| Number of woofer drivers | 2 |
| Subwoofer included | Yes |
| Bass reflex | Yes |
| Subwoofer location | Built-in |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Audio formats supported | LPCM |
| Consumer Electronics Control (CEC) | BRAVIA Sync |
| Night mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| LED indicators | Bluetooth, Power |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth codec | A2DP, AVRCP |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB port | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 42 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 800 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 64 mm |
| Soundbar weight | 3.7 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.