5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens SR93EX25MG iQ300
Fully Integrated Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, B Rated
£799
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: SR93EX25MG
- Place Settings - 10
- Optimal installation in your kitchen - varioHinge
- autoOpen dry
- Slimline varioFlex basket & varioDrawer
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 448 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Slimline Dishwasher |
| Brand | Siemens |
| Model | SR93EX25MG iQ300 |
| Also known as: | SR93EX25MG |
| EAN: | 4242003975435 |
| Optimal installation in your kitchen - varioHinge | |
| autoOpen dry - the automatic door opening option for highly efficient drying results | |
| Slimline varioFlex basket & varioDrawer - Adjustable racks, multiple loading options | |
| infoLight shines with a blue light on the kitchen floor when running but goes out when the washing and drying cycle is over | |
| Control your smart dishwasher, no matter where you are |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Baskets adjustable placement | Lower, Upper |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Upper basket rack | Foldable |
| Upper basket rack(s) quantity | 2 |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Lower basket safety stop | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Additional cutlery tray | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Hygiene+, Intensive 70°C, Pre-rinse, Quick 45°C, Quick 60°C |
| Cycle time | 235 min |
| AquaStop function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Automatic door opening | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Backlight colour | Blue |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Apps functions | Favourite programs, Remote start |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.512 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 448 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 31.6 kg |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Installation compartment width | 450 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 875 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 33.5 kg |
| Country of origin | Germany |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.