2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SUK91MFX9 Concert
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,299
Save £250
Was £1,549
Free Delivery
Spread the cost:
£108.25 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: SUK91MFX9
- Digital electronic clock/programmer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | SUK91MFX9 Concert |
| Also known as: | SUK91MFX9 |
| EAN: | 8017709215040 |
| Digital electronic clock/programmer | |
| Air cooling system | |
| Closed door grilling | |
| Removable inner door glasses | |
| Easy clean enamel interior |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Top front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 115 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 129 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 724 x 418 x 371 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Number of functions | 9 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.21 kWh |
| Connected load (electric) | 3200 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.98 kWh |
| Current | 14 A |
| Roasting pan | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 885 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood

Loading
You've added an item to your basket.