2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff T66NUX4A0
59cm Induction Hob, Black
£799
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: T66NUX4A0
- 2 flex induction cooking zones
- Frameless
- Home Connect
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 592 x 522
| Type | Induction Hob |
| Brand | Neff |
| Model | T66NUX4A0 |
| EAN: | 4242004293606 |
| 2 flex induction cooking zones | |
| Frameless | |
| Home Connect | |
| Favourite button |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 size (W x D) | 190 x 230 mm |
| Cooking zone 1 power | 2200 W |
| Cooking zone 1 boost | 3700 W |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 190 x 230 mm |
| Cooking zone 2 power | 2200 W |
| Cooking zone 2 boost | 3700 W |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 190 x 230 mm |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 190 x 230 mm |
| Cooking zone 4 power | 2200 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Flexible cooking zone type | FlexInduction |
| Flexible cooking zone 1 size (W x D) | 380 x 230 mm |
| Flexible cooking zone 2 size (W x D) | 380 x 230 mm |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Knobs colour | Grey |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 17 |
| Temperature range (T-T) | 70 - 220 °C |
| Pan detection | Yes |
| Frying sensor | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Quick start | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Auto-off timer cooks food safely | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| NEFF technologies (cooking) | FrySensor, TwistPadŽ, FlexInduction |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Worktop thickness (min) | 16 mm |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth (min) | 490 mm |
| Installation compartment depth (max) | 500 mm |
| Installation compartment height | 51 mm |
| Package width | 760 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.