2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja TB401UK
Detect Power Blender & Processor Pro, Black
£229.99
£235.99 with delivery
- Product code: TB401UK
- Number of speeds: 14
- LED Built-In Display
- Ice crushing
- Capacity (Litres) - 1.9
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 445 x 212 x 174

| Type | Detect Power Blender & Processor Pro |
| Brand | Ninja |
| Model | TB401UK |
| EAN: | 0622356294591;622356294591 |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Black |
| Removable bowl | Yes |
| Cord length | 0.78 m |
| Non-slip feet | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Beaker | 0.6 L |
| Beaker included | Yes |
| Speed(s) | 14 |
| Bowl capacity | 1.9 L |
| Number of speeds | 14 |
| Ice crushing | Yes |
| Capacity | 1.9 L |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Number of functions | 6 |
| Variable speed | Yes |
| Power | 1200 W |
| Power source | AC |
| Motor power | 1200 W |
| AC input voltage | 120 V |
| Width | 212 mm |
| Depth | 174 mm |
| Height | 445 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 212 x 174 x 445 mm |
| Package volume | 56410.37 cm³ |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Package width | 282.9 mm |
| Package depth | 449.1 mm |
| Package height | 444 mm |
| Package weight | 8.06 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 530 g |
| Package type | Box |
| Number of cups | 2 pc(s) |
| Bowl included | Yes |
| Country of origin | China |
Loading
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£229.99
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £76.66 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

You've added an item to your basket.