Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TC6MS18FDF
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TC6MS18FDF
- Net Capacity - Fridge 182 Litres/Freezer 62 Litres
- Child Proof Control Panel: Ensuring appliance is not accidentally switched off
- Open Door Signal
- Door Shelves
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 557 x 549
Energy
Rating
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | TC6MS18FDF |
| EAN: | 7333394088235 |
| Child Proof Control Panel: Ensuring appliance is not accidentally switched off | |
| Open Door Signal: Visible indicators and warning alarm that let you know if you've left the door open | |
| Door Shelves: Our fridge freezers come with either 2 or 3 full width door shelves | |
| Door-on-door Fittings: A cupboard door, matching your kitchen units, can be mounted directly onto the appliance door, to give that integrated look | |
| Reversible Door Hinge: Interchangeable door hinging gives flexibility to have a left or right side opening door | |
| Frost Free: AEG Frost free Fridge Freezers completely remove the need to defrost the freezer, giving total convenience and saving valuable time |
| Appliance placement | Built-in |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Shelves material | Plastic |
| Shelf finish type | White frame |
| Total net capacity | 249 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 182 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 62 L |
| Freezing capacity | 5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 2.4 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 173 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 557 mm |
| Depth | 549 mm |
| Height | 1769 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1780 mm |
| AEG technologies (food storage) | ExtraChill drawer, MultiFlow, No Frost, TwinTech® No Frost |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.