Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TC8NK7B
Built-In Coffee Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TC8NK7B
- Capacity (litres) - 2.5
- Dishwasher safe:
- Drip tray
- Coffee type: Uses fresh coffee beans or ground coffee
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 595 x 450
| Type | Built-In Coffee Machine |
| Brand | AEG |
| Model | TC8NK7B |
| EAN: | 7333394042725 |
| Dishwasher safe: : All accessories that come with this coffee machine can be cleaned in a dishwasher | |
| Drip tray: Collects any spilt water or coffee, to minimise splashing onto the work surface | |
| Coffee type: Uses fresh coffee beans or ground coffee | |
| Electronic touch controls |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2.5 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 1 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Grinder capacity | 350 g |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Milk tank capacity | 0.5 L |
| Adjustable temperature | Yes |
| Temperature control type | Electronic |
| Programmable | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Water level indicator | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Power | 1350 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 455 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 450 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.