Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TK95IN00FB
91cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TK95IN00FB
- Hob2Hood: Allows you to control the cooker hood via your hob
- PowerBoost
- The bridging function
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 44 x 910 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | AEG |
| Model | TK95IN00FB |
| EAN: | 7333394075778 |
| Hob2Hood: Allows you to control the cooker hood via your hob | |
| PowerBoost: Gives an instant increase in temperature allowing water to boil in less than 90 seconds | |
| The bridging function: Combines 2 cooking zones allowing flexibility for any size pan | |
| Pause functionality allows you to take short breaks without losing your cooking settings | |
| OptiFix: Only one step to install the hob.: OptiFix: only one step to install the hob thanks to a custom made fully automated process | |
| EcoTimer: Saves energy by using the residual heat from the hob, turning off the cooking zone before the end of your timer to boost efficiency | |
| Child lock safety function | |
| Minute Minder: Set the minute minder to remind you which dishes have finished cooking |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 1 power | 2300 W |
| Cooking zone 1 boost | 3200 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 2 boost | 3200 W |
| Cooking zone 3 position | Central rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180/280 mm |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2300 W |
| Cooking zone 4 boost | 3200 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 5 power | 2300 W |
| Cooking zone 5 boost | 3200 W |
| Boost function | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Hob²Hood function | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Buzzer | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7350 W |
| Power plug type | Hard Wired |
| AEG technologies (cooking) | Eco Timer, OptiFlex™, Pause Function |
| Width | 910 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 44 mm |
| Installation compartment width | 880 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 44 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.