Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Kamado Bono TQ0020RED
Media 20" (52cm) - Red
Retail Price
£799
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: TQ0020RED
- Colour - Red
- Fuel Type - Charcoal
- Cooking Area Diameter (mm) - 430
- Assembly Required - Yes
- Weight (kg) - 94
- Warranty - Limited lifetime Warranty on ceramic parts
| Type | Media 20" (52cm) - Red |
| Brand | Kamado Bono |
| Model | TQ0020RED |
| EAN: | 4779039711565 |
| Type | Kamado barbecue/grill |
| Heat source | Charcoal (fuel) |
| Best uses | Outdoor |
| Cooking surface diameter | 450 mm |
| Thermometer | Yes |
| Form factor | Barrel |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Red |
| Cooking surface shape | Round |
| Housing material | Bamboo, Ceramic, Stainless steel |
| Lid features | Hinged lid |
| Cooking surface material | Ceramic |
| Heat deflector material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | Analog |
| Castor wheels | Yes |
| Legs | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Handle(s) | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| Built-in cutting board | Yes |
| Storage shelf | Yes |
| Number of built-in cutting boards | 2 |
| Width | 520 mm |
| Depth | 710 mm |
| Height | 1080 mm |
| Weight | 84 kg |
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 790 mm |
| Package weight | 98 kg |
| Stand included | Yes |
Limited lifetime warranty on ceramic parts, 5 year warranty on metal parts and kettle joe grills, 3 year warranty on electronic components, heat deflectors and pizza stones, 2 year warranty on miscellaneous components and standalone accessories.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
Buy together and save more
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £170 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.