2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR718L4B
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A++ Rated
£469
Save £190
Was £659
£489 with delivery
- Product code: TR718L4B/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £659
- Capacity (kg) - 8
- Heat Pump
- ProTex drum
- Delay Start
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 638 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR718L4B |
| EAN: | 0200000000210 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Heat Pump | |
| ProTex drum | |
| Delay Start | |
| Sensor dryer | |
| Cotton programmes | |
| Synthetics programmes | |
| Easy iron programme | |
| Reverse tumble action |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 118 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 8 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Mix, Refresh, Sport, Synthetics |
| Cycle time | 178 min |
| Noise level | 66 dB |
| Number of drying programs | 10 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Easy iron function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 20 h |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 800 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 638 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 48 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 50.5 kg |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £156.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.