5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR749GU4B
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, Black, A+++ Rated
Retail Price
£699
Save £200
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: TR749GU4B
- Capacity (kg) - 9
- Heat pump
- Internal light: For optimal visibility in the drum.
- Anti crease
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 657 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR749GU4B |
| EAN: | 7333394130682 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Heat pump: Working like a refrigerator in reverse, it delivers outstanding energy efficiencyproviding all the benefits of tumble drying at a much lower cost. | |
| Internal light: For optimal visibility in the drum.: The interior light automatically turns on when the door is opened for greater visibility when loading and unloading. | |
| Anti crease: Reduce ironing time with even, multidirectional drum rotation, ensuring even drying and fewer wrinkles. | |
| SensiDry: Dries clothes evenly at lower temperatures with precise sensors, without extra time. | |
| PreciseDry: Advanced humidity sensors adjust drying time and energy use based on load size. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | A |
| Condensation efficiency class | A |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Mix, Refresh, Sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 219 min |
| Noise level | 64 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy consumption | 1.46 kWh |
| Annual energy consumption | 195 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 40 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| AEG technologies (clothes care) | MixDry, PreciseDry, SensiDry |
| Depth | 657 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 51.5 kg |
| Package weight | 53.3 kg |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to /www.aeg.co.uk/5YearWarrantyClaim within 90 days of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £233 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.