5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR818P4B 8000 AbsoluteCareŽ
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A++ Rated
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: TR818P4B/NP
- NO PACKAGING - WAS Ł599.00
- Capacity (kg) - 8
- Heat pump condenser dryer
- Delay start option
- Sensor dryer
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 663 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR818P4B 8000 AbsoluteCareŽ |
| Also known as: | TR818P4B |
| EAN: | 0200000001720 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Heat pump condenser dryer | |
| Delay start option | |
| Sensor dryer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black, Transparent |
| Drum volume | 118 L |
| Cord length | 1.45 m |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Delicate/silk, Eco, Mix, Outdoor/sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 154 min |
| Noise level | 66 dB |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.99 kWh |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (off) | 0.13 W |
| Power consumption (left-on) | 0.13 W |
| Depth | 663 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to /www.aeg.co.uk/5YearWarrantyClaim within 90 days of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £199.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.