Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TR848A4B
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TR848A4B
- Capacity (kg) - 8
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 638 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TR848A4B |
| EAN: | 7332543992157 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 118 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.45 m |
| Door opening angle | 155° |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Mix, Sport, Synthetics, Wool |
| Cycle time | 175 min |
| Noise level | 65 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Anti-Crease cycle | 90 min |
| Easy iron function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy consumption | 177 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 700 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current rating | 13 A |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Depth | 638 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 48 kg |
| Depth with door open | 1108 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 50.5 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.