5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR93GR Victoria Slate Grey
90cm Dual Fuel Range Cooker, A Rated
Retail Price
£2,543
Save £336
Was £2,879
Free Delivery
Spread the cost:
£211.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR93GR
- 90 cm gas cooker
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 6
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR93GR Victoria Slate Grey |
| Also known as: | TR93GR |
| EAN: | 8017709294243 |
| 90 cm gas cooker | |
| A total of 158 l oven capacity | |
| 6 gas burners with cast iron stands |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Grey |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Gas type | Natural gas |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 4200 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1800 W |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 2900 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Grill power | 2700 W |
| Fan grill function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Top heating | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 62 L |
| Oven 2 gross capacity | 69 L |
| Oven 2 power | 2500 W |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 275 x 370 x 605 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 9 shelves |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 power | 2700 W |
| Oven 3 fan grill function | Yes |
| Oven 3 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Oven 3 door material | Glass |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Connected load (electric) | 8300 W |
| Connected load (gas) | 12700 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.42 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Current | 36 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 106.3 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 1015 mm |
| Package weight | 117.3 kg |
| Country of origin | Italy |
CAST IRON GRIDS
The kitchen hob features solid and sturdy cast iron grids resistant to high temperatures that give a highly professional appearance, as well as guaranteeing excellent performance, unalterable over time.
VAPOR CLEAN CLEANING
The Vapor Clean function facilitates cleaning through the use of the steam generated by inserting a small amount of water into the cavity.
VICTORIA AESTHETICS
Love for tradition and for details. Victoria is the aesthetics dedicated to those who carry within themselves the call of places out of time, of the warm and enveloping atmospheres of a country house where the passion for good food is expressed in the attention to detail.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £847.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £70 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood





Loading
You've added an item to your basket.