2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG TXH508A4R
Heat Pump Tumble Dryer, 8kg, White, A++ Rated
£435
Free Delivery
- Product code: TXH508A4R
- Capacity (kg) - 8
- AutoSense
- Fewer creases with Easy Iron
- Everyday care - dry cotton and synthetics together with Mixed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 662 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | TXH508A4R |
| EAN: | 7333394051109 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| AutoSense. Optimised cycle length and energy consumption - With your heat Pump tumble dryer, you can dry your clothes with gentle care. AutoSense optimises time and energy consumption based on every load size, avoiding overdrying and underdrying | |
| Fewer creases with Easy Iron - The Easy Iron programme allows your clothes to move freely in the drum without tangling, reducing creases for quicker and easier ironing. Clothes are dried evenly with minimum wrinkles | |
| Everyday care - dry cotton and synthetics together with Mixed - Dry cotton and synthetic clothing together using the Mixed programme. Achieve complete and even drying for all garments in a single cycle - without compromising results | |
| Reversible dryer door - The reversible door allows you to place your tumble dryer in the most suitable location for seamless unloading and loading of laundry. Rotate the doors frame, and choose the best opening position to suit your needs |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Drum volume | 118 L |
| Drum material | Zinc |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Cycle time | 178 min |
| Noise level | 66 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Heat source | Electric |
| Connected load | 800 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 662 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 47.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 50 kg |
| Country of origin | Poland |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £145 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.