2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WD5S1045BB
Washer Dryer, 10.5kg/6kg, 1400 Spin, Black, D Rated
£479
Service that goes further
- Product code: WD5S1045BB
- Capacity (kg) - Wash 10.5/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Auto Dosing
- Steam Wash
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | WD5S1045BB |
| EAN: | 6901101828705 |
| Auto Dosing | |
| Steam Wash | |
| Quick Wash+ | |
| Energy Monitoring | |
| Hygiene Guard | |
| Smart Wizard | |
| Washer Dryer |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LCD |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Embossing |
| Motor type | Brushless |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10.5 kg |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 40 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (drying) | 72 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Cycle time drying | 309 min |
| Cycle time washing & drying | 479 min |
| Number of washing programs | 14 |
| Number of drying programs | 2 |
| Delay start (max) | 12 h |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Easy iron function | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 41 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 52 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 89 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 305 kWh |
| Energy efficiency scale | A+ to D |
| Display | 1 |
| Number of programs | 14 |
| Locking | Yes |
| Country of origin | China |
| Washing class | A |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Auto Dose, Big LED Display, Child lock, ConnectLife, Drum Clean, Durable Inverter, Favourite, Half load, Hygiene Guard, Jet Wash, Pause & Add, Quick Wash, Self-Diagnostic, Smart Assist, Steam, Wash&Dry 60' |
| Depth | 590 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 70 kg |
| Depth with door closed | 860 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 71.9 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
A/D Energy Efficiency
Thanks to constant improvements in energy efficiency, you can get all the benefits of a modern washing machine & dryer using significantly less energy. This means lower electricity bills and environmental sustainability.?
Auto Dosing?
Your washing machine will automatically choose the precise detergent or softener dosage according to the weight of clothes. Better still, this machine can store up to 24 loads at one time - about a month without adding it again*.*Based on the average of 6 loads per week / 5kg load / Medium soil level. Actual results may vary depending on individual use, the washing load and settings.
Hygiene Guard
This product can remove bacteria through drum clean* and soapbox clean, and the Pure Jet function can wash away the stains on the door and bellow. The bellow here is also made of sterile material.*Drum Clean water temperature can reach above 80?. Individual results may vary.
Steam Wash
The high-temperature steam is released from the bottom of the drum, and the steam fully penetrates the clothes, which can eliminate 99.9%* of Escherichia coli and Staphylococcus aureus attached to the clothes.*Testing done by SGS on Staphylococcus aureus and Escherichia coli, on Allergy Steam mode. Individual results may vary.
Washer-Dryer?
Hisense's 2-in-1 solution allows you to wash and dry your laundry in just one appliance. Get the same quality results in half the space and with less work. Drying starts automatically after the washing is finished, resulting in perfectly washed and dryed clothes.
ConnectLife feat. Energy Monitoring
Smart Connect Life app help to analyze cumulative water/electricity savings and how much money you save based on user data, advising you better laundry arrangement.
ConnectLife feat. Smart Linkage
The washing machine duplicates washing program to the dryer*, which automatically chooses drying programs by itself, greatly saving your time from additional operation.*Available on Android and iOS. An internet connection is required.Smart Dry is only available when both the washing machine andtumble dryer have ConnectLife and are Wi Fi connected.
ConnectLife feat. Smart Wizard
By choosing the fabrics type, color, dirt level and any specific stains, the washing machine will wash your clothes with a perfect combination of the right temperature, time, and water. Your clothes will always be in top shape.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.