5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WD80TA046BX Series 5
Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, Grey, E Rated
£409
Save £210
Was £619
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: WD80TA046BX
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- ecobubble
- Hygiene Steam - Releases hot steam to eliminate 99.9% of bacteria
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Samsung |
| Model | WD80TA046BX Series 5 |
| Also known as: | WD80TA046BX, WD80TA046BX/EU, WD80TA046BXEU |
| EAN: | 8806090608476 |
| ecobubble - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures. | |
| Hygiene Steam - Releases hot steam to eliminate 99.9% of bacteria | |
| Stay Clean Drawer - Targeted jets of water rinse away excess detergent in the drawer | |
| 15 Minute Quick Wash - For lightly soiled clothes under 2kg, you can power through a 15 minute quick wash |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | Inox |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Hygiene/anti-allergy, Intensive/outdoor, Mix, Quick, Rinse & spin, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Cotton, Synthetics, Wash&Dry |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 206 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Cycle time washing & drying | 407 min |
| Drum Clean | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 48 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 63 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 80 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 326 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.627 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.259 kWh |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 66 kg |
| Package width | 666 mm |
| Package depth | 697 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 68 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.