2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR7314L4B
Washer Dryer, 11kg/7kg, 1400 Spin, White, A Rated
£659
Spread the cost:
£54.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.59 p/m
Flexible Finance Options
£54.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: LWR7314L4B
- Capacity (kg) - Wash 11/Dry 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Synthetic Programmes: Includes synthetic wash and synthetic drying
- Delicate Programmes: Includes delicate wash and delicate rinses
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 631 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR7314L4B |
| EAN: | 7333394052113 |
| Synthetic Programmes: Includes synthetic wash and synthetic drying | |
| Delicate Programmes: Includes delicate wash and delicate rinses | |
| SpecialCare Wash-to-Dry |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Viewing window | Yes |
| Drum volume | 73 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 11 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 7 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Hand/wool, Mix, Outdoor, Quick, Rinse, Spin/drain, Synthetics |
| Drying programs | Auto, Timed |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 73 dB |
| Cycle time washing | 239 min |
| Cycle time washing & drying | 450 min |
| Drying system | Condensation |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| On/off button | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 50 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 85 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 342 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Depth | 631 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.