2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WF3M741BWI
Integrated Washing Machine, 7kg, 1300 Spin, White, A Rated
£349
Save £20
Was £369
Service that goes further
- Product code: WF3M741BWI
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- steam
- Quick wash 15
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 830 x 600 x 540
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WF3M741BWI |
| EAN: | 6901101827593 |
| 7kg drum capacity | |
| steam | |
| Quick wash 15 | |
| Baby Care |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door colour | White |
| Drum type | Embossing |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 38 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Cotton, Cottons 20°C, Cottons 40°C, Jeans/denim, Steam, White, Wool |
| Delay start (max) | 12 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 360 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| No rinse | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Add garment (pause) function | Yes |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Connected load | 230 W |
| Width | 600 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 830 mm |
| Weight | 63 kg |
| Depth with door closed | 540 mm |
| Installation compartment width | 610 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 840 mm |
| Gross weight | 64 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 64 kg |
| Drying class | B |
| Energy consumption | 44 kWh |
| Number of programs | 16 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing class | A |
| Ean | 6901101827593 |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 64 kg |
| UN number | 84501100 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.