5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WG46G2Z4GB
Washing Machine, 9kg, 1600 Spin, White, A Rated
£699
Save £456.17
Was £1,155.17
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: WG46G2Z4GB
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Balance control
- Water protection system
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | WG46G2Z4GB |
| EAN: | 4242003975930 |
| Balance control | |
| Water protection system | |
| Child safety devices |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Drum type | Wave drum |
| Cord length | 2.1 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Noise level (wash) | 52 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Delicate/silk, White, Colour, Easy care, Hand/wool, Blouse/shirt, Outdoor, Spin/drain, Mix, Quick 15min, Pre-wash, Cold, Cottons 90°C, Cottons 60°C |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 220 min |
| Water Plus | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Liquid detergent container | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Removable top | Yes |
| Siemens technologies (clothes care) | varioSpeed, Reload, waterPerfect Plus, speedPerfect, iQdrive, antiVibration |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 78.5 kg |
| Depth with door open | 1073 mm |
| Package width | 653 mm |
| Package depth | 691 mm |
| Package height | 870 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.