Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WG56B2A1GB
iQ700 i-Dos Washing Machine, 10kg, 1600 Spin, White, A Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: WG56B2A1GB/NP
- EX DISPLAY - WAS £1,049 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1600
- The precise i-Dos automatic dosing system measures the detergent for you and helps you save water and detergent
- i-Dos with Detergent scan
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | WG56B2A1GB |
| EAN: | 0200000002212 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| The precise i-Dos automatic dosing system measures the detergent for you and helps you save water and detergent | |
| i-Dos with Detergent scan: automatically dispenses detergent with maximum precision, wash after wash | |
| speedPack XL: speed up your wash or use one of the fixed preset speed programmes | |
| Home Connect app (Android and iOS): access and control your washing machine, wherever you are | |
| Remote control: manage your wash with your mobile device |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 90° |
| Door colour | White |
| Door type | Tempered glass |
| Rim colour | Black |
| Cord length | 2.1 m |
| Drum volume | 70 L |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Washing programs | Cottons 90°C, Delicate/silk, Rinse, Blouse/shirt, Down wear/duvet, Mix, Easy care, Pre-wash, Quick, Wool, Spin/drain |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 235 min |
| Water Plus | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Child lock | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Siemens technologies (clothes care) | iQdrive, varioSpeed, waterPerfect Plus |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 49 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.513 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 82.6 kg |
| Depth with door open | 1090 mm |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.