5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WG56G2Z0GB iQ500
Washing Machine, 10kg, 1600 Spin, White, A Rated
Retail Price
£729
Free Delivery
Spread the cost:
£60.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: WG56G2Z0GB
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1600
- speedPack L - Speed up your programmes, or wash in just 15 minutes
- stainRemoval system - removes four types of stubborn stain without pre-treatment
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | WG56G2Z0GB iQ500 |
| Also known as: | WG56G2Z0GB |
| EAN: | 4242003960820 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| speedPack L - Speed up your programmes, or wash in just 15 minutes | |
| stainRemoval system - removes four types of stubborn stain without pre-treatment | |
| Our new 10kg Washing machines provide more capacity for your individual laundry needs | |
| Best Energy Efficiency label A - Our most energy-efficient washing machine | |
| Outdoor - Gentle cleaning for water-repellent fabrics, seams and membranes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Cord length | 1.6 m |
| Drum volume | 70 L |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 74 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Blouse/shirt, Cold, Cotton, Delicate/silk, Mix, Outdoor, Pre-wash, Quick 15min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 230 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Residual moisture | 44.4% |
| Easy iron function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Siemens technologies (clothes care) | iQdrive, varioSpeed |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 52 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.513 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 78.5 kg |
| Depth with door closed | 636 mm |
| Depth with door open | 1073 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Tumble Dryer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a tumble dryer
Loading
You've added an item to your basket.