2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG WHX9516TBC
Washer Dryer, 11kg/6kg, 1400 Spin, Black, A Rated
£1,399.99
Service that goes further
- Product code: WHX9516TBC
- Capacity (kg) - Wash 11/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Reduce your energy usage with heat pump technology compared to standard washer dryers.
- The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 565 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | LG |
| Model | WHX9516TBC |
| EAN: | 8806096801031 |
| Reduce your energy usage with heat pump technology compared to standard washer dryers. | |
| The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design. | |
| Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 tech, maintaining quality. | |
| Use the precise amount of detergent and softener each load with LG's EZDispense autodosing | |
| LG AI Direct Drive detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care. | |
| LG ThinQ Wi-Fi models allow simple control, monitoring and even download of new cycles. |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | Matte Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LCD |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 11 kg |
| Washing programs | Smart AI, Cotton, Eco 40-60°C, Mix, Quick 14min, Easy care, Hand/wool, Microfiber, Hygiene/anti-allergy, Steam, Delicate/silk, Sport, Cold, Rinse & spin, Spin, Towel, Down wear/duvet, Baby care, Silent |
| Drying programs | Cotton, Timed, Easy care, Wool |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 56 dB |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (drying) | 71 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | A |
| Water consumption washing per cycle | 53 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 37 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 48 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 153 kWh |
| LG technologies (clothes care) | AI DD™, Inverter Direct Drive Motor, 6 Motion DD, Steam™, Steam+™, TurboWash™360, EZDispense™, Pause & Add, ThinQ™ |
| Depth | 565 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 87 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 91 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour. 10 year warranty on Direct drive motor, this extended parts warranty is applicable on specific parts only. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. NOTE: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only.We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.