5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG LWR8516O5UD
Washer Dryer, 10kg/6kg, 1600 Spin, White, A Rated
Retail Price
£949
Save £50
Was £999
Free Delivery
Spread the cost:
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: LWR8516O5UD
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Superior Washing And Perfect Drying Combined
- POWERCLEAN
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 847 x 597 x 631 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | AEG |
| Model | LWR8516O5UD |
| EAN: | 7332543984411 |
| SUPERIOR WASHING AND PERFECT DRYING COMBINED - The 8000 PowerCare Washer Dryer uses pre-mixing technology to activate detergent power, providing superior washing results even at 30C, and in less than 1 hour. Items are dried but not over dried, helping to retain their look and feel | |
| POWERCLEAN. COMPLETE STAIN REMOVAL, EVEN IN LOW TEMPERATURES - PowerClean utilises our pre-mixing technology to ensure that detergent is evenly distributed on your items, which provides proven complete stain removal in under 1 hour.* It also adjusts the drying time according to the load size. Delivering ideal laundry results | |
| SPECIALCARE WASH-TO-DRY. CUSTOMISED CARE EVEN FOR WOOL AND DELICATES - SpecialCare Wash-to-Dry adapts to each fabric type for gentle yet effective cleaning. This Woolmark Blue certified machine, washes and dries everyday items, delicates, and wool. It also restores the water protection of your outdoor garments | |
| THE UNIVERSALDOSE DRAWER ACTIVATES PODS 60% FASTER GIVING EXTRA POWER TO QUICK AND COLD WASHES - UniversalDose is a unique drawer designed for PODS capsules that uses tailored waterjets to soften, pierce and fully dissolve PODS in the drawer, activating them 60% faster, compared to when placed in the drum. This gives extra power to stain removal in cold and quick 1-hour washes | |
| AEGCONNECTED: NEXT-LEVEL APPLIANCE INTERACTIVITY - Use My AEG Care app to create your own settings and get smart tips and suggestions. Send customised laundry cycles and instructions to your appliance based on your individual preferences. Enjoy smart, efficient care via your smart phone | |
| GARMENTS REFRESHED*, WRINKLES REDUCED WITH STEAM REFRESH - Steam Refresh neutralises odours* and reduces wrinkles on garments, including delicates, in just 25 minutes, all without washing. And if you would like an extra boost of freshness, just add our aromatic steam fragrance, for that just washed freshness |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Graphite, Transparent |
| Door handle colour | Graphite |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 69 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco, Outdoor, Rinse, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 215 min |
| Cycle time washing & drying | 465 min |
| Number of washing programs | 12 |
| Number of drying programs | 3 |
| Drying system | Condensation |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Load balancing system | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Residual moisture | 44.5% |
| Fluff filter | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 42 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 75 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 307 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.512 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.069 kWh |
| Connected load | 2100 W |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 631 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 847 mm |
| Weight | 82.5 kg |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 84 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour. To activate your warranty go to /www.aeg.co.uk/5YearWarrantyClaim within 90 days of purchase.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £316.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.