2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WKD28490GB
Integrated Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, E Rated
Retail Price
£999
Save £702
Was £1,701
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.59 p/m
Flexible Finance Options
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: WKD28490GB
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Reload function
- AquaStop
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 595 x 525
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WKD28490GB |
| EAN: | 4242005540303 |
| Reload function | |
| AquaStop | |
| Digital countdown indicator |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum volume | 53 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Eco 40-60°C, Cotton, Delicate/silk, Wool, Quick 15min, Hygiene+, Mix |
| Drying programs | Cotton, Synthetics, Intensive/outdoor, 60min, Auto |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 68 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time washing & drying | 560 min |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 48 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 47 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 80 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 324 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth | 525 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 56.6 kg |
| Depth with door open | 975 mm |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £333 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.