Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WQ45G2D2GB iQ500
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WQ45G2D2GB
- Capacity (kg) - 9
- selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort
- autoDry - gentle and precise drying that protects your clothes
- speedPack - Save time with our fast and highly efficient dryers
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Siemens |
| Model | WQ45G2D2GB iQ500 |
| Also known as: | WQ45G2D2GB |
| EAN: | 4242003960776 |
| selfCleaning condenser: removes fluff to save you time and effort | |
| autoDry - gentle and precise drying that protects your clothes | |
| speedPack - Save time with our fast and highly efficient dryers | |
| Energy Efficiency Class A++ - dries very efficiently | |
| Half load: optimises the cycle for smaller loads |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | SoftDry |
| Cord length | 1.795 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Blouse/shirt, Cotton, Cupboard dry, Easy care, Eco, Gentle care, Mix, Outdoor/sport, Quick, Synthetics, Towel, Wool |
| Cycle time | 176 min |
| Noise level | 64 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 2.05 kWh |
| Annual energy consumption | 258 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Siemens technologies (clothes care) | Reload, antiVibration, selfCleaning Condenser, speedPack |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 53.7 kg |
| Depth with door closed | 648 mm |
| Depth with door open | 1096 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.