5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG WT1210BBTN1
Washer Dryer, 12kg/10kg, 1400 Spin, Black, A Rated
Service that goes further
- Product code: WT1210BBTN1
- Capacity (kg) - Wash 12/Dry 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- A Tower of Laundry Innovation
- Intelligent Technology
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1655 x 600 x 655 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | LG |
| Model | WT1210BBTN1 |
| EAN: | 8806084122575 |
| A Tower of Laundry Innovation | |
| Intelligent Technology | |
| TurboWash360 | |
| DUAL Inverter Heat Pump | |
| Allergy Care | |
| Auto Cleaning Condenser | |
| Innovation for a better life |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | Platinum Black |
| Laundry center | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 80 L |
| Drum type | Embossing |
| Drum 2 | Yes |
| Motor type | Beltless |
| Water fill | Cold |
| Tub material | Polyurethane |
| Door panel included | Yes |
| Electronic control | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 12 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Easy care, Eco, Hygiene/anti-allergy, Quick, Rinse & spin |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Easy care, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Refresh |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 54 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (drying) | 62 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 240 min |
| Cycle time (quick washing program) | 39 min |
| Cycle time drying | 220 min |
| Number of washing programs | 9 |
| Number of drying programs | 8 |
| Drying system | Heat pump |
| Delay start (max) | 19 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Moisture sensor | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Residual moisture | 44.9% |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Drum Clean | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 150° |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Hose diameter | 19 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| TurboWash | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | A |
| Water consumption washing per cycle | 57 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 49 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 57 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 211 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.49 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 1.79 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2250 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Display | LED |
| Number of programs | 14 |
| Locking | Yes |
| Country of origin | South Korea |
| Doesn't contain | Chlorofluorocarbon (CFC), Hydrofluorocarbon (HFC) |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Annual energy consumption washing & drying | 211 kWh |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Depth | 655 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 1655 mm |
| Weight | 128 kg |
| Depth with door closed | 655 mm |
| Depth with door open | 1180 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Door diameter | 300 mm |
| Installation compartment width | 620 mm |
| Installation compartment depth | 705 mm |
| Installation compartment height | 1675 mm |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 1715 mm |
| Package weight | 135 kg |
| Normal washing program | Yes |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.