Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens WT45N203GB iQ300
Condenser Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WT45N203GB
- Capacity (kg) - 8
- autoDry gentle and precise drying that protects your clothes
- speedPack Save time with our fast and highly efficient dryers
- Outdoor programme dry your waterproof and outdoor clothing safely
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Siemens |
| Model | WT45N203GB iQ300 |
| Also known as: | WT45N203GB |
| EAN: | 4242003929056 |
| autoDry gentle and precise drying that protects your clothes | |
| speedPack Save time with our fast and highly efficient dryers | |
| Outdoor programme dry your waterproof and outdoor clothing safely | |
| easyClean filter for convenient fluff removal from the condenser filter | |
| Super40 fast and careful drying of small loads |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | White |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.79 m |
| Door opening angle | 90° |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Cotton, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Shirts 15min, Warm-up, Wool |
| Cycle time | 150 min |
| Noise level | 64 dB |
| Noise emission class | B |
| Delayed start timer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Water tank full indicator | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 160 kWh |
| Annual energy consumption | 560 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current rating | 13 A |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 41.6 kg |
| Depth with door open | 1105 mm |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.