10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko WTIK84122
Integrated Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
- Product code: WTIK84122
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- RecycledTub Washing Machines
- Quick Programme - 8kg in 28 min
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 550
Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | WTIK84122 |
| EAN: | 8690842672972 |
| RecycledTub Washing Machines | |
| Quick Programme - 8kg in 28 min | |
| ProSmart Inverter Motor | |
| Fast+ Function | |
| Fast Wash for Small Load - 2kg in 14 min | |
| Extra Large Porthole Door |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Custom panel-ready | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening angle | 150° |
| Drum material | Stainless steel |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 68 dB |
| Washing programs | Auto, Blouse/shirt, Cold, CoolClean, Cotton, Eco, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Intensive/outdoor, Pre-wash, Quick, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Custom program | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Built-in spirit level | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Favourite programs, Notifications, Remote diagnostic, Remote monitoring, Remote start |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.468 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Power plug current | 13 A |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 1.035 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 72 kg |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 73 kg |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
For added peace of mind, our washing machines undergo rigorous testing to ensure lasting durability. Each door is tested to open and close 20,000 times, guaranteeing reliable performance wash after wash.
RecycledTub® Washing Machines
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Quick Programme - 8kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full 8kg load of laundry in 28 minutes - saving you time and money.
ProSmart™ Inverter Motor
Get peace of mind knowing your laundry appliance is powered by our ProSmart™ Inverter Motor technology. The motor is brushless, which means it will be quieter and more durable at the same time. And, it's built to be more energy efficient, helping to keep your energy bills down.
Fast+ Function
Perfect for when you're in a hurry, the Fast+ function shortens programme durations by up to 55% with the help of increased drum movements and optimised temperature control.
Fast Wash for Small Load - 2kg in 14 min
Perfect for when you're in a hurry, the Super Quick programme can wash a 2kg load of laundry in just 14 minutes.
Extra Large Porthole Door
Loading your washing machine with larger items, like duvets and bed linen, is easier with our extra large 34cm porthole door.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.