Sony XR48A90KU A90K BRAVIA XR
48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV, Black, G Rated
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: XR48A90KU
  • Screen (Inches/Type) - 48" 4K Ultra HD OLED
  • Operating System - Android TV
  • Immersive OLED experience in compact form Sony BRAVIA XR MASTER Series OLED XR-48A90K
  • Exceptional colour, pure blacks and superior viewing angles, Sony OLED is simply stunning
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 225 x 1069 x 624
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
G
Energy
Rating
Type 48" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV
Brand Sony
Model XR48A90KU A90K BRAVIA XR
Also known as: XR48A90KU
EAN: 4548736138421
The screen is the speaker. Acoustic Surface Audio+ for sound that moves with the picture
Perfect for PlayStation5 BRAVIA OLED TVs deliver fast and smooth gameplay with HDMI 2.1
BRAVIA CORE is a streaming service included on BRAVIA XR TVs, with hundreds of movies
A 2-way stand for real versatility - standard position or raised for a soundbar or gaming
Display diagonal 121.9 cm (48")
HD type 4K Ultra HD
Display technology OLED
Native aspect ratio 16:9
Tuner type Analog & digital
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed Android TV
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Music apps Classic FM, Spotify, YouTube Music
Sports apps BT Sport
Lifestyle apps Facebook, Google Talk, Skype
Number of speakers 3
RMS rated power 25 W
Sound modes Cinema, Dialog, Dolby Audio, Music, Sports, Standard
Audio system Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Miracast Yes
VESA mounting Yes
Stand type Center stand
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Subtitles function Yes
Dolby Vision Yes
Ambient light sensor Yes
4K Ultra HD upscaling Yes
Auto standby Yes
Parental control Yes
USB playback Yes
HDMI ports quantity 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.0/2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
Composite video out 1
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Auto power off Yes
Sleep timer Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Power consumption (standby) 64 W
Power consumption (sleep) 0.5 W
Energy saving mode Yes
Width (with stand) 1069 mm
Depth (with stand) 624 mm
Height (with stand) 225 mm
Weight (with stand) 16.5 kg
Width (without stand) 1069 mm
Depth (without stand) 624 mm
Height (without stand) 59 mm
Weight (without stand) 13.4 kg
Stand width 500 mm
Mounting kit Yes
Cables included AC
Remote control included Yes
Remote control type RMT-TX440E
Smart Remote included Yes
Screws included Yes
Quick start guide Yes
Manual Yes
Package width 1187 mm
Package depth 741 mm
Package height 188 mm
Package weight 21 kg
Package type Box
Hybrid Log-Gamma (HLG) Yes
3D Yes
Motion control Yes
Annual energy consumption 64 kWh
HDMI Yes
Dimensions (W x D x H) with stand 106.9 x 69.7 x 22.5 mm
Mains power Yes
Dimensions (with stand) (WxHxD) 106.9 x 69.7 x 22.5 mm
Stand weight 3.1 kg
Stand 2way position(Standard position/Soundbar position)