Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA Florence Meadow Retro
Frost Free Fridge Freezer, 60/40, Green, D Rated
£674
Save £75
Was £749
Service that goes further
- Product code: 1194112
- Net Capacity - Fridge 234 Litres/Freezer 96 Litres
- Classic retro styling fridge freezer
- 4* Freezer rating
- Inverter compressor
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1990 x 600 x 725
Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | CDA |
| Model | Florence Meadow |
| Also known as: | 1194112, Florence Meadow Retro |
| EAN: | 5055833408078 |
| Classic retro styling fridge freezer | |
| 4* Freezer rating | |
| Inverter compressor | |
| Salad Crisper with humidity control |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Green |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Meadow |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 130° |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 41 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 234 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 96 L |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 29 L |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Defrost water drain | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 196 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1990 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package weight | 78 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1995 mm |
| Package weight | 78 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | China |
| Thermostat | Yes |
| Control position | Internal |
| Form factor | Upright |
| Built-in freezer | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 725 x 1990 mm |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Gross weight | 78 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | Yes |
| Cooling system type | Compressor |
| Ean | 5055833408078 |
| Twin Cooling Plus | Yes |
| Twin Cooling System | Yes |
| Wine rack | Yes |
| Net weight | 780 g |
Loading
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.