Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CFWC604SS
Wine Cooler, Stainless Steel, G Rated
£549
Save £30
Was £579
Service that goes further
- Product code: 1194533
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 46
- 6 wooden slide out shelves
- electronic temperature control
- double glazed
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 595 x 570
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | CDA |
| Model | CFWC604SS/3 |
| Also known as: | 1194533, CFWC604SS, CFWC604SS3 |
| EAN: | 5055833410644;5055833408702 |
| 6 wooden slide out shelves | |
| electronic temperature control | |
| double glazed | |
| white LED interior lighting | |
| over temperature alarm | |
| display light function | |
| height adjustable plinth |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 46 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Temperature range (zone 2) | 12 - 20 °C |
| Wine cooler net capacity | 135 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.83 m |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 131 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 47 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 625 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 51 kg |
| Country of origin | China |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.