Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CFWC604BL
Wine Cooler
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 1194534
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 46
- 6 wooden slide out shelves
- electronic temperature control
- double glazed
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 825 x 595 x 570
G
Energy
Rating
The CFWC604BL is a 60cm freestanding wine cooler. Providing a huge capability within a sleek exterior. It offers the capacity to hold up to 46 bottles across two temperature controlled zones. Features include electronic temperature control and an over temperature alarm, which will help to keep wine in the perfect condition. This wine cooler is the ideal addition to any kitchen
| Type | Wine Cooler |
| Brand | CDA |
| Model | CFWC604BL |
| Also known as: | 1194534 |
| EAN: | 5055833408696;5055833410781 |
| 6 wooden slide out shelves | |
| electronic temperature control | |
| double glazed | |
| white LED interior lighting | |
| over temperature alarm | |
| display light function | |
| height adjustable plinth |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Black |
| Inner colour | Black |
| Number of shelves | 6 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Reversible doors | Yes |
| Bottles capacity | 46 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 2 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Temperature range (zone 2) | 12 - 20 °C |
| Wine cooler net capacity | 135 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.83 m |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 131 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 825 mm |
| Weight | 47.5 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 625 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 51.5 kg |
| Country of origin | China |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Wine Cooler
Brand
CDA
Model
CFWC604BL
Price
£579.00
Rating
4.7
Ean
5055833408696;5055833410781
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Housing colour
Black
Inner colour
Black
Number of doors
1 door(s)
Number of shelves
6 shelves
Reversible doors
Yes
PERFORMANCE
Bottles capacity
46 bottle(s)
Climate class
SN-T
Noise emission class
C
Noise level
40 dB
Number of temperature zones
2
Product type
Compressor wine cooler
Temperature range (zone 1)
5 - 20 °C
Temperature range (zone 2)
12 - 20 °C
Wine cooler net capacity
135 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Annual energy consumption
131 kWh
Energy efficiency class
G
Energy efficiency scale
A to G
ERGONOMICS
Built-in display
Yes
Cord length
1.83 m
Interior light
Yes
Temperature alarm
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
China
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
570 mm
Height
825 mm
Weight
47.5 kg
Width
595 mm
PACKAGING DATA
Package depth
625 mm
Package height
880 mm
Package weight
51.5 kg
Package width
660 mm

Loading
You've added an item to your basket.