2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster RDZ6046 Stainless Steel Wine Cooler, G Rated
£749
Free Delivery
Spread the cost:
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Tue 7th Apr
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 126180
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 46
- Frost Free
- Digital control with touch panel in cabinet
- Branded wooden shelf
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 595 x 600
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Rangemaster |
| Model | RDZ6046 Stainless Steel |
| Also known as: | 126180, RDZ6046SS |
| EAN: | 5028683126188 |
| Frost Free | |
| Digital control with touch panel in cabinet | |
| Branded wooden shelf | |
| Reversible door can be handed left or right | |
| Door Alarm | |
| Adjustable Feet |
| Appliance placement | Built-in |
| Housing colour | Stainless steel |
| Inner colour | Stainless steel |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Door colour | Transparent |
| Housing material | Stainless steel |
| Door material | Glass |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Glass type | Clear |
| Bottles capacity | 46 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 39 dB |
| Total net capacity | 128 L |
| Total gross capacity | 131 L |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Adjustable feet | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Energy efficiency class | G |
| Annual energy consumption | 144 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 0.9 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 54 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.