2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele TSD643 WP Lotus White - B
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, A+++ Rated
Retail Price
£1,099
Save £100
Was £1,199
Free Delivery
Spread the cost:
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 27th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £9.49 p/m
Flexible Finance Options
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12719180
- Capacity (kg) - 9
- Tested for 20 years of perfect laundry care
- Heat pump technology - low consumption, gentle drying
- EcoSpeed efficiently reduces the drying time by 20 minutes
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 596 x 643 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Miele |
| Model | TSD643 WP Lotus White - B |
| Also known as: | 12719180, TSD643 WP Lotus White B |
| EAN: | 4002516867494 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Tested for 20 years of perfect laundry care | |
| Heat pump technology - low consumption, gentle drying | |
| EcoSpeed efficiently reduces the drying time by 20 minutes | |
| Complete app control of your tumble dryer with Miele@home | |
| EcoDry ensures efficient performance over the entire tumble dryer service life |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Lotus white |
| Door hinge | Left |
| Door colour | White |
| Drum type | Honeycomb |
| Cord length | 2 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class | A |
| Drying programs | Cotton, Delicate/silk, Express Wash&Dry, Shirts |
| Cycle time | 187 min |
| Noise level | 66 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Refrigerating medium weight | 140 g |
| Left-on mode duration | 15 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A+++ |
| Energy consumption | 1.6 kWh |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Heat source | Electric |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Miele technologies (clothes care) | AddLoad, DryCare 40, EcoDry Technology, EcoSpeed, FragranceDos˛, Honeycomb drum, Miele@home, PerfectDry |
| Depth | 643 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 56 kg |
| Depth with door open | 1077 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 690 mm |
| Package height | 940 mm |
| Package weight | 60 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 27th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£9.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £110 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.