25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura E8 Piano White
Coffee Machine
£895
Save £94
Was £989
Service that goes further
- Product code: 15662
- Capacity (litres) - 1.9
- Intelligent preheating
- Wi-Fi connection to home network
- Programmable switch-off time
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 351 x 280 x 446
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | E8 Piano White |
| Also known as: | 15662 |
| EAN: | 7610917156627 |
| Intelligent preheating | |
| Wi-Fi connection to home network | |
| Programmable switch-off time | |
| Individually programmable hot water temperature | |
| Cup illumination |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 16 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 280 g |
| Ground coffee container capacity | 16 cups |
| Number of coffee strength settings | 10 |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Milk adding type | Pipe |
| Number of spouts | 2 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 65 - 111 mm |
| Adjustable milk spout height | Yes |
| Adjustable milk spout height range | 107 - 153 mm |
| Heating system | Thermoblock |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Preheat function | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| Water filter | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 17 |
| Coffee making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| One-touch operation | Yes |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Piano White (INTC) |
| Drip tray water level indicator | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Cord length | 1.1 m |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 280 mm |
| Depth | 446 mm |
| Height | 351 mm |
| Weight | 10 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | TUV |
| Brand specific technologies | 3D brewing technology, Intelligent Water System (I.W.S.), JURA Cockpit with maintenance status display, P.A.G.2 |
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Compatible products | JURA HP3,JURA CX3 |
| On/off button | Yes |
| Steam nozzle | Yes |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.