10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy FCI9D405X
Built-In Electric Double Oven, Stainless Steel, A Rated
£319
Save £10
Was £329
- Product code: 33703609
- Capacity (Usable Litres) - 37/40
- Electrical Connection - Hard-wired
- Embossed cavity
- Fan Oven
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 885 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Double Oven |
| Brand | Candy |
| Model | FCI9D405X |
| Also known as: | 33703609 |
| EAN: | 8059019061504 |
| Embossed Cavity |
| Number of ovens | 2 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 70 L |
| Total oven power | 4400 W |
| Oven net capacity | 40 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Oven power | 4400 W |
| Top heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Grill type | Variable dual grill |
| Full surface grill + Convection (single mode) | Yes |
| Fan grill function | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 4 |
| Number of steam cooking programs | 0 |
| Closed door grilling | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 cooking method | Static |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 net capacity | 37 L |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable dual grill |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Top front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Baking tray 1 depth | 35 mm |
| Number of grids | 1 |
| Integrated clock | Yes |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.78 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Connected load | 4400 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.1 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy consumption (standby) | 0.001 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.76 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 878 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 885 mm |
| Weight | 41.6 kg |
| Installation compartment height (min) | 875 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 695 mm |
| Package height | 991 mm |
| Package weight | 44.8 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Double Oven; it needs to be built in at eye-level and will NOT fit underneath a worktop.
Rack Supports
The rack supports are moulded and part of the cavity wall.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £106.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.