10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CH64CCB
59cm Ceramic Hob, Black
£179.99
Service that goes further
- Product code: 33802904
- Power Management
- Zones with different dimension
- Central Control User Interface
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 45 x 590 x 520
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Candy |
| Model | CH64CCB/4U |
| Also known as: | 33802904, CH64CCB, CH64CCB4U |
| EAN: | 8059019021959 |
| Power Management | |
| Zones With Different Dimension | |
| Central Control User Interface |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 590 mm |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1200 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1200 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Control panel colour | Black |
| Regular cooking zone | 1200 W |
| Large cooking zone | 1800 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 2300 W |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Connected load (gas) | 0 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power plug type | Hard Wired |
| On/off switch | Yes |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 7.98 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 633 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 8.38 kg |
Power Management Vitroceramic
Power Management allows you to automatically limit the power of the cooktop and avoid overloading.
Maximum flexibility
Zones with different dimension in order to cook with pan of different sizes with agility.
Central Control User Interface
Easy to use thanks to its central and unique control panel where the 4 zones on the top can be set.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.