10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HOCH1T518EBK
Total No Frost Fridge Freezer, 50/50, Black, E Rated
£349
Save £70
Was £419
- Product code: 34005519
- Net Capacity - Fridge 165 Litres/Freezer 82 Litres
- Total No Frost Technology
- E class
- Vertical display
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1810 x 545 x 600
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hoover |
| Model | HOCH1T518EBK |
| Also known as: | 34005519 |
| EAN: | 8059019077895 |
| Total No Frost Technology | |
| E class | |
| Vertical display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 247 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 165 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 82 L |
| Freezing capacity | 3.7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9.5 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 227 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.9 A |
| Width | 545 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1810 mm |
| Weight | 51 kg |
| Package weight | 55 kg |
| Package width | 577 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1885 mm |
| Package weight | 55 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Total capacity | 247 L |
| Gross weight | 55 g |
| Split type | 50/50 |
| Control panel | Diall |
| Cooling system type | Total No Frost |
| Ean | 8059019077895 |
| Net weight | 51 g |
TOTAL NO FROST TECHNOLOGY
This system produces cold air in the freezer section then evenly distributes it in the fridge cavity with the help of the multiple jets on the No Frost panel at the rear of the fridge cavity. The temperature and humidity in the fridge will remain constant and therefore keep your food tastier and fresher for longer. The Total No Frost system does not produce any frost in the freezer section and therefore there is no need to ever defrost your freezer.
E CLASS
In compliance with the New Energy Label, this E class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a F class, saving energy and protecting the environment.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to service.hoover.co.uk/register/ or telephone 0800 479 0764.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £116.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.