10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Haier HTW3618ENPB
No Frost Fridge Freezer, 60/40, Black, E Rated
Retail Price
£549
Save £50
Was £599
Free Delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 34005922
- Net Capacity - Fridge 235 Litres/Freezer 125 Litres
- Gently air flow
- Easy Access drawers
- My Zone Pro
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1850 x 595 x 667
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Haier |
| Model | HTW3618ENPB |
| Also known as: | 34005922 |
| EAN: | 6901018094613 |
| Gently air flow | |
| Easy Access drawers | |
| My Zone Pro | |
| Haier Artificial Intelligence | |
| Double setting external display | |
| E Class |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Slate Black |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 360 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 235 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 125 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Apps supported | hOn |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 271 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 1850 mm |
| Weight | 73 kg |
| Haier technologies (food storage) | Air Surround, Easy Access drawers, MyZone, Total No Frost, hOn app |
| Package width | 663 mm |
| Package depth | 748 mm |
| Package height | 1944 mm |
| Package weight | 80 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 2 drawer(s) |
| Total capacity | 360 L |
| Gross weight | 80 g |
| Split type | 60/40 |
| Net weight | 73 g |
Long lasting freshness
Preserve your food's taste and texture with Air Surround* technology. It uses special outlets on the sides of the cabinet to help distribute cool air more evenly throughout the fridge. This helps prevent your food from drying out, so it's as crisp, juicy, and delicious as the day you bought it. *Test results issued by an independent external technical laboratory comparing a refrigerator with Total No Frost Circle + technology to a refrigerator with direct flow technology.
Easy access storage
Find your frozen essentials instantly with Direct Access Drawers. They effortlessly slide open on telescopic runners so you can select everything you need quickly and easily without rummaging. And because the drawers are so spacious and well organised, you'll save up to 30%* on energy consumption thanks to easier access.
* Certified by VDE 40048641
Chilled food flexibility
Practical, efficient and bespoke to your needs, My Zone lets you independently control the temperature from the rest of the fridge dependent on the food you are storing. Whether it's fresh fruit and vegetables, meat, fish or dairy items, the drawer adjusts the temperature setting for perfect cooling.
Anticipate your freshness needs
In every Haier smart home, tailor-made solutions provide best life experience for end-users, creating a cool and rich experience in your smart living room and kitchen. hOn app makes the customer experience a brand new set of opportunities to unleash an infinite set of interactions between the customer and the product, and within the device and the entire product range. Thanks to hOn app, Artificial Intelligence and wifi connectivity, Haier offers innovative functions that anticipate your need for freshness.
Select the right temperature
The refrigerator has a display on the top where you can independently set the temperature of the fridge (from 2C to 8C) and the freezer (from -16C to -24C). From the display it's possible to set more other features as holiday, eco, super cool, super freeze and connect your refrigerator to WIFI thanks to the new app hOn.
E Class
Choosing Haiers E Class Refrigerators means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details#1.
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £183 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.