10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Candy CMS518EWK
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, White, E Rated
£427
Save £22
Was £449
Free Delivery
- Product code: 34901582
- Net Capacity - Fridge 316 Litres
- The internal glass shelves are spill resistant and easy to clean
- Adjustable glass shelving
- 2 Salad Crispers
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Candy |
| Model | CMS518EWK |
| Also known as: | 34901582 |
| EAN: | 8059019079059 |
| The internal glass shelves are spill resistant and easy to clean | |
| Adjustable glass shelving | |
| 2 Salad Crispers | |
| 316 litre capacity |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass/Stainless steel |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Fridge net capacity | 316 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Cooling system | Static |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1769 mm |
| Depth without handle | 545 mm |
| Weight | 58 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Gross weight | 63.5 kg |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
10 years parts and 1 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.candy-home.com/en_GB/register-appliance/ or telephone 0800 479 0770.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £142.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.