2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG DTB3654M 6000
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£369.99
Service that goes further
- Product code: DTB3654M
- Extraction Rate (m³/h) - 600
- Extraction Type - Ducted
- Warranty - 2 years parts and labour
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | AEG |
| Model | DTB3654M 6000 |
| Also known as: | DTB3654M |
| EAN: | 7332543749621 |
| Maximum extraction power | 600 m³/h |
| Type of extraction | Ducted |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Maximum recirculating power | 295 m³/h |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 69 dB |
| Minimum distance from electric hob | 50 cm |
| Minimum distance from gas hob | 65 cm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Glass, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.32 m |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium/Charcoal |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 99 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 60.5 cm |
| Height (max) | 102 cm |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.