Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL 75Q7C-UK
75" Television
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 75Q7C-UK
- Screen (Inches/Type) - 75 4K Ultra HD QD-Mini LED
- Operating System - Google TV
- TCL All-domain Halo Control Technology covers the entire path from light generation to imaging delivers a premium viewing experience
- HVA Panel - 120Hz (144Hz HVA Panel)
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 995 x 1666 x 367
F
Energy
Rating
TCL Q7C Series combines QD-Mini LED, QLED, 4K HDR Premium 3000, 144Hz Motion Clarity Pro for powerfully precise contrasts, sharp and colourful HDR picture quality.
On top, with Game Master, HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR, FreeSync Premium Pro, TCL Game bar, 288Hz Game Accelerator and all of the latest HDR formats supported (including HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ) this TCL QD-Mini LED TV is the best companion to enjoy all of the HDR movies, streaming, sports and games.
TCL Q7C Series also features the most advanced Smart TV system ever: Google TV with Google Assistant built-in.
Easily access to the contents you love thanks to integrated Hands-Free voice control: you can talk directly to your TV.
Dolby Atmos sound has never sounded this good. Feel a deeper connection to the stories and music you love with sound that moves all around you with breathtaking realism.
| Type | 75" Television |
| Brand | TCL |
| Model | 75Q7C-UK |
| EAN: | 5901292528041 |
| TCL All-domain Halo Control Technology covers the entire path from light generation to imaging delivers a premium viewing experience | |
| HVA Panel: HVA represents the next generation of VA panels. HVA panels deliver High Contrast, Lower Energy Consumption and Wider Viewing Angle | |
| AiPQTM Pro Processor: AiPQ enabled TCL algorithm processes contents with stable and high 4K quality, clear and fluent motion, high contrast and the finest details | |
| 4K HDR PREMIUM 3000 combined with Quantum Dot provides a superior High Dynamic Range (HDR) experience delivering accurate colors and finest details | |
| HDR Multi-format: There are several ways to get the best HDR picture quality on your TV: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION and DOLBY VISION IQ. This TCL TV supports them all! | |
| This TCL TV supports them all. It is also IMAX Enhanced certified and it supports Filmmaker Mode that enables a more cinematic experience by disabling all post-processing so the movie or television show is displayed as it was intended by the filmmaker | |
| 144Hz NATIVE DISPLAY: Enjoy fast-moving images, such as sports or action movies, with life-like smoothness and sharper details | |
| DOLBY ATMOS and DTS:X sounds have never sounded this good. Feel a deeper connection to the stories and music you love with sound that moves all around you with breathtaking realism | |
| Q7C Series features an immersive experience powered by Audio by Bang & Olufsen. It delivers an immersive DOLBY ATMOS and DTS:X sound for your movies, music, and video games | |
| GOOGLE TV brings together movies, shows, TV and more from across your apps and subscriptions and organizes them just for you | |
| HANDS-FREE GOOGLE ASSISTANT Google TV makes life smart and simple | |
| APPLE AIRPLAY 2 and HOMEKIT support: Easily connect with your Apple devices and let the TV be a part of your smart home and also enjoy watching a content from the Apple TV app | |
| WORKS WITH ALEXA: Control this TV with your voice through selected Alexa devices | |
| Equipped with Bluetooth, Miracast and Google Cast connectivity, enabling users to connect wireless devices with ease and cast from computers or smartphones | |
| Multisound: Sound from the headphones and the TVs internal speakers simultaneously with an option to control both the volumes separately (Bluetooth headphones + Internal speakers) |
| Display diagonal | 190.5 cm (75) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QD-Mini LED |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Motion interpolation technology | PPI (Picture Performance Index) 4600 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Colour depth | 10 bit |
| Display diagonal (metric) | 1910 mm |
| Peak luminance ratio | 65% |
| Viewable size diagonal | 1890 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Google TV |
| Operating system version | 12.0 |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Smart modes | Game, Sports |
| Built-in Chromecast | Yes |
| App distribution platform | Google Play |
| Video apps | Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD |
| Equalizer | Yes |
| Equalizer bands quantity | 7 |
| Auto volume leveller | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth profiles | A2DP, HID |
| Web browser | Yes |
| HID support | Yes |
| Product colour | Metallic |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Frameless design | Yes |
| Introduction year | 2025 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Game mode | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Video formats supported | H.264, H.265, MPEG2 |
| AI Upscale | Yes |
| Picture processing technology | TCL AiPQ Pro Processor |
| Processor cores | 4 |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Master, Variable Refresh Rate (VRR) |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI Quick Switch | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Headphone outputs | 0 |
| RF ports quantity | 2 |
| RF connector type | F, IEC |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | T-link |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Programming period | 8 day(s) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 63 |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 128 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 365 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Internal memory | 64000 MB |
| TCL technologies (AV/TV) | 288Hz Game Accelerator, AiPQ Processor, Bluetooth, Chromecast Built-In, Dolby Atmos®, Dolby Vision™, HDR (High Dynamic Range), T-cast |
| Width (with stand) | 1666 mm |
| Depth (with stand) | 367 mm |
| Height (with stand) | 995 mm |
| Weight (with stand) | 26.6 kg |
| Width (without stand) | 1666 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Height (without stand) | 960 mm |
| Weight (without stand) | 24.6 kg |
| Stand width | 386 mm |
| Stand depth | 367 mm |
| Package width | 1850 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 1125 mm |
| Package weight | 36.3 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RC833A |
| Quantum dot color technology | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Doesn't contain | Mercury |
| Digital Living Network Alliance (DLNA) certified | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.