10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCW6O7HTSBUK Class 6
Compact Oven with Microwave and Cook 3, Black
Service that goes further
- Product code: 859991680350
- Capacity (Usable Litres) - 53
- Electrical Connection - Plug In
- Compact oven with microwave
- Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy
- Warranty - 10 years parts and 3 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
| Type | Compact Oven with Microwave and Cook 3 |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCW6O7HTSBUK Class 6 |
| Also known as: | 859991680350, HCW6O7HTSBUK |
| EAN: | 5054645680351 |
| Compact oven with microwave - this versatile and deceptively spacious compact oven with microwave is our first on the market with 3 levels for simultaneous cooking, saving up to 43% in energy and 61% in time*. | |
| Cook 3 - enjoy perfectly even results while saving time and energy. cook multiple dishes at the same temperature on 3 levels simultaneously, reducing energy use by up to 43% and cooking time by 61%*all without flavour transfer. | |
| Dimond clean - a quick, eco-friendly steam cycle that softens food residue for a fast and effortless clean. | |
| Dynamic crisp - oven-baked crispiness at the speed of a microwave for deliciously golden results. |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 53 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 950 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 2000 W |
| Number of power levels | 7 |
| Door open type | Pull-down |
| Door hinge | Down |
| Door opening | Drop down opening |
| Interior light | Yes |
| Display type | LCD |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Stainless steel |
| Interior material | Enamel |
| Clock function | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Grill | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Connected load | 2900 W |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 559 x 543 x 442 mm |
| Weight | 41 kg |
| Crisper pan included | Yes |
| Hotpoint technologies (cooking) | Child lock, Cook 3, Digital display, Dynamic Crisp, Dynamic CrispFry, Gentle Steam, Soft closing door, Timer |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 673 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 45 kg |
| Country of origin | Italy |
Important Product Information: This is a built in Compact Oven, it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 3 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 3 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 22nd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £15 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.