10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hotpoint HCS9A9PHTSBA
Compact Oven, Black, A+ Rated
£789.99
Spread the cost:
£65.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 859991685780
- Capacity (Usable Litres) - 48
- Electrical Connection - Hard-wired
- Compact Oven with Steam
- Cook 3
- Warranty - 10 years parts and 5 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 559 x 543
Energy
Rating
| Type | Compact Oven |
| Brand | Hotpoint |
| Model | HCS9A9PHTSBA |
| Also known as: | 859991685780 |
| EAN: | 5054645685783 |
| Compact Oven with Steam | |
| Cook 3 | |
| Diamond (Steam) Cleaning | |
| ActiveSteam | |
| Soft Close | |
| Meat Probe |
| Oven size | Medium |
| Total oven(s) interior capacity | 48 L |
| Grill | Yes |
| Fan grill function | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 3 |
| Cleaning type | Steam |
| Interior light | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Cord length | 150 m |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Number of grids | 1 |
| Lamp type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Easy to clean | Yes |
| Timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 0.61 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.7 kWh |
| Connected load | 3100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Power connection type | Hard-wired |
| Hotpoint technologies (cooking) | Cook 3, Diamond® clean, Soft closing door |
| Width | 559 mm |
| Depth | 543 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 453 mm |
| Installation compartment height (min) | 450 mm |
| Installation compartment height (max) | 453 mm |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 673 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 35.5 kg |
Important Product Information: This is a built in Compact Oven, it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
10 years parts and 5 years labour, subject to registration within 28 days of delivery. To activate your warranty go to www.hotpoint.co.uk/claim-hotpoint-warranty
10
Year Parts
Warranty
+ 5 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £263.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.